Tekerlekli Sandalye Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

Tekerlekli sandalyeler sadece ihtiyacı olanlara hareket kazandırmakla kalmaz aynı zamanda bedenlerinin bir uzantısı haline gelir. Onların dünya ile yeniden bir olmalarına yardımcı olur. İster geçici bir süre için ister sürekli kullanım olsun, kişinin mevcut sağlık durumunu ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak en doğru şekilde seçilmelidir.

Bu kapsamlı rehberde, tekerlekli sandalye satın alma sürecinin her aşamasında size yardımcı olabilecek hem hastaların hem de hasta yakınlarının hayatını kolaylaştıracak birkaç tavsiye bulacaksınız.

Tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeli?

Tekerlekli sandalye alınırken dikkat edilmesi gereken oldukça fazla husus vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kendinizi tekerlekli sandalyeyi kullanacak kişinin yerine koyarak; onun hem fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması hem de hareket kabiliyetini kolaylaştırması birincil hedefiniz olmalıdır.

Yedek parça, aksesuar ve satış sonrası servis konusunda sorun yaşamamanız ise diğer bir dikkat edilmesi gereken konudur.

Tekerlekli sandalyenin üretildiği malzeme de önemlidir. Çelik, alüminyum, karbon fiber ve titanyum seçeneklerinden size en uygun olanı seçmelisiniz. Çelik ağırdır ancak dayanıklıdır.

Alüminyum malzeme ise hafiftir ve taşıması kolaydır. Titanyum tekerlekli sandalyeler alüminyuma nispeten daha hafiftirler. Ancak karbon fiberler ultra hafiftir.

Kolay katlanabilir, rahat taşınan, az yer kaplayan ve küçük araçların bagajlarına sığacak bir tekerlekli sandalye olmalıdır

Tekerlekli sandalyenin hastanın kilo ve boyuna uygun olması gerekir. Özellikle oturma alanı, kişinin kalçasından birkaç cm daha geniş olmalıdır

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; tekerlekli sandalyenin kullanılacağı yerlerdir. Daha çok iç mekân mı yoksa dış mekân mı belirlemek gerekir. Yağış alan bir yerde yaşıyorsanız paslanmaya karşı dayanıklı bir sandalye elbette daha doğru bir tercih olacaktır. Kış mevsiminde kalın giysiler giydiğinizde içinde rahatça hareket edebiliyor olmanız gerekir.

İki çeşit tekerlekli sandalye vardır; akülü ya da manuel Hangisini ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz satın alırken size kolaylık sağlar.

Tekerlekli sandalye nasıl seçilir?

Dikkat edilmesi gerekenleri kısaca sıraladık ancak hala bir seçim yapmadık! Bu bölümde; tekerlekli sandalye seçimi yaparken kendimize ve hastamıza dair sorulması gereken sorulara göz atacağız.

Tekerlekli sandalye günde kaç saat kullanılacak? Tekerlekli sandalyenizi tam zamanlı mı yoksa sadece belirli zamanlar için mi kullanacaksınız? Kısa bir süre mi kullanacaksınız yoksa hayatınızda kalıcı mı? Bu iki soruyu göz önünde bulundurmak, ihtiyaçlarınız için hangi tip tekerlekli sandalyenin en iyi olabileceği konusunda daha iyi bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Hastalığınızın durumuna göre ne kadar desteğe ihtiyacınız var? Vücudunuzun üst ya da alt kısmını desteklemekte güçlük çekiyorsanız, yüksek arkalıklı bir tekerlekli sandalye veya emniyet kemerleri, koltuk başlıkları ve yanal gibi artırılmış güvenlik ve destek seçeneklerine sahip bir sandalye düşünmeniz gerekebilir. Stabilizatörler.

Hastanız dik oturma ihtiyacı mı hissedecek yoksa tekerlekli sandalye yatırılabilir mi olmalı? Tekerlekli sandalyelerinde uzun süre zaman geçirecek ve bir miktar konfor arzulayan hastalar için yatan tekerlekli sandalyeler üretilirmiştir. Zamanının çoğunu tekerlekli sandalyesinde geçiren hastalar veya yüksek derecede üst vücut stabilitesi sağlamak için tekerlekli sandalyelerine bağımlı olanlar için, bir uzanma özelliği, sandalyeden ayrılmalarına gerek kalmadan pozisyonlarını ayarlamalarına izin verir. Eğer kullanacak olan kişi iyi bir üst beden gücüne sahipse ve oturabiliyorsa dik bir manuel tekerlekli sandalye en iyi seçenek olabilir.

Tekerlekli sandalyenizi kendiniz rahatça kullanabilecek misiniz? Kimi kullanıcı sandalyesini kendi kendini itme yeteneğine sahipken bir kısım bunu ancak kısa süreli olarak yapabilir ve birinin itmesini isteyebilirler. Tekerlekli sandalyenizi kendiniz itebiliyorsanız ve bu size kendinizi hem manen hem fizyolojik olarak iyi hissettiriyorsa; o zaman manuel bir tekerlekli sandalye sizin için çok uygun olacaktır.

Bası yaraları riski altında mısınız? Fazla sürelerde oturmak özellikle tekerlekli sandalye kullanıcılarında yaralanma ve cilt kesilmelerine neden olabilir. Bunu önlemenin en iyi yollarından biri, basıncı, sürtünmeyi ve cilt kesilmesini önlemek için özel olarak tasarlanmış bir tekerlekli sandalye seçmektir. Ayrıca ağırlığı dengeli dağıtmak için özel minderler de kullanıcıya ek konfor sağlar.

Manuel tekerlekli sandalye fiyatları

Piyasadaki manuel tekerlekli sandalye fiyatları; tekerlek ebatı, üretildiği malzeme, farklı aksesuarlar göz önüne alındığında geniş bir aralıktadır. En düşük 650₺ en yüksek 30.000 ₺ dir. Titanyum, karbon, 7020 serisi alüminyum kullanılarak yapılan aktif tekerlekli sandalyeler yüksek fiyatlıdır

Kaynak: https://tekerleklisandalyedukkani.com/

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın