Akülü sandalye çeşitleri marka, model ve fiyatları

Wollex, Poylin, Meyra, Permobil, İnvacare, Comfort Plus, Jetty, Fulmaks gibi markalara ait onlarca alt model akülü sandalye bulunur. Genel olarak akülü sandalye markaları ayrımı yapılırken Uzakdoğu menşeli ve Avrupa menşeli akülü sandalye modelleri diye ayrım yapılır. Uzakdoğu menşeli akülü engelli araçları daha ekonomik fiyata satılırken, Avrupa menşeli araçlar daha pahalı ve donanımlı araçlar olarak bilinir.

Akülü sandalyeler adından da anlaşılacağı üzere akü ile çalışan engelli araçlarıdır. Akülü engelli araçları akü>motor>joystick gibi temel ekipmanlarla hareket eder.

AKÜLÜ SANDALYE ÇEŞİTLERİ

Katlanan akülü sandalye (Hafif akülü sandalye diye bilinen lityum iyon batarya araçlardır)

  Ayağa kaldıran akülü sandalye

Ev tipi akülü sandalye

Arazi tipi akülü sandalye

Tüm bunlara ek olarak 3 ve 4 tekerli engelli scooter leride kullanılmaktadır.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE FİYATLARI

Akülü sandalye fiyatları minimum 3.500 TL’den başlar, 50-60 Bin TL’ye kadar çıkar. Satın alınan aracın özelliklerine göre örneğin, lift ve tilt özelliği (Motorlu sırt yatırma, motorlu ayak kaldırma) Motor W değeri, akü kapasitesi, ayağa kaldırma özelliği v.b gibi araçta bulunan özellik ve donanım kalitesine göre akülü sandalye fiyatları değişkenlik gösterir.

Tekerlekli Sandalye Dükkanı olarak firmamızdan alacağınız tüm akülü sandalye modellerimizde sizlere ödeme kolaylığı tanımaktayız. Peşin fiyatına taksit avantajı, yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz kampanyalar ve sürpriz fiyat indirimlerini kaçırmamak için bizi takip edin.

AKÜLÜ SANDALYE SGK (DEVLET) ÖDEMESİ

Devlet SGK kapsamında sosyal güvencesi olan vatandaşlar için akülü sandalye alımlarında 2.500 TL geri ödeme yapmaktadır. Devletin akülü sandalye bedelini karşılanmasından yararlanmak için sağlık kurulu raporu almanız gerekmektedir. Raporda “akülü sandalye kullanması uygundur” ibaresi olmalıdır.

AKÜLÜ SANDALYE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Dış mekânda kullanacaksanız motor gücü minimum 350 Waat olmalı

Teker çapı minimum 12 inç ve havalı teker olmalı (dış mekân için)

Akü kapasitesi minimum 30 amper (tercihen) Deep Cycle jel akü olmalı

Şarj cihazı minimum 24 V 5 AH olmalı

Akülü sandalyeler aküden aldığı gücü motora iletip ona göre hareket eden araçlardır. Bu anlamda yüksek kaldırımlar, eğimi fazla rampalar, zorlu yol ve dış mekan kullanımda aracın yüksek performans göstermesi için akülü sandalyede kullanılan motorun gücü alacağınız performans için bire bir etkilidir.

Yukarda sıralanan maddeleri tekrar etmek gerekirse, eğer aldığınız, alacağınız akülü sandalyeyi daha çok dış mekanda kullanacaksanız motor W değerinin minimum 350 W akülerin 33 AH ve şarj cihazının 5 AH ve tekerlerin mutlaka havalı teker ve en az 12 inç büyüklüğünde olmasına dikkat ediniz.

Yukarda saydığımız bu maddeler dış mekan kullanımı için alınan “arazi tipi akülü sandalyeler” için geçerlidir. Eğer satın aldığınız akülü engelli aracınızı daha çok iç mekanlar (ev, ofis, AVM, lokanta vb. gibi) kullanacaksanız o zaman tercihiniz “ev tipi akülü sandalye” diye tabir edilen, katlanabilir akülü sandalye modellerinden yana kullanabilirsiniz.

Ev tipi yada katlanabilir modeller “hafif akülü sandalye” diye de tabir edilen çoğunlukla lityum iyon bataryası bulunan (lityum iyon bataryalar aracın daha hafif olmasını sağlar) boş ağırlığı 20 kilo civarında, manevra kabiliyeti yüksek hemen her alana yanaşabilen akülü engelli araçlarıdır.

Kullanım alanınız kapalı alanlar ise bu tipteki akülü sandalye modellerini tercih edebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın