Aktif tekerlekli sandalye nedir?

Aktif tekerlekli sandalyeler, çoğunlukla karbon, titanyum gibi hafif, esnek, aynı zamanda dayanıklı alaşımlardan imal edilen tekerlekli sandalye modelleridir.

Aktif tekerlekli sandalye nedir?

Aktif sandalyelerin hazır kalıp modelleri olduğu gibi (oturma genişliği 45 cm, alt bacak uzunluğu vb. gibi) kullanıcı ölçülerine göre imal edilenleri de vardır. Aslına bakılırsa gerçek bir aktif sandalye kullanıcının bire bir ölçüsü alınarak sıfırdan imal edilen sandalyeye denir.

 

Ve fakat aktif sandalyelerin fiyatları pahalı olduğu için kişiye özel üretimde bu durum doğrudan fiyata yansıdığı için bazı kullanıcılar kendi ölçülerine en yakın ölçüdeki aktif sandalyeleri tercih etmektedirler.

 

 Kimler aktif sandalye kullanır, kullanmalı?

 

Aktif sandalyeler klasik tekerlekli sandalyelere göre yapıları gereği farklılık gösterir. Aktif sandalye kullanacak kişinin genel anlamda üst gövde bölümü dediğimiz (bel ve kollar) bölümünü tam olarak kullanması gerekir.

 

Bunun yanısıra kendi transferini kendi yapan (sandalyeden koltuğa, sandalyeden araç koltuğuna gibi) kişiler aktif sandalye kullanabilir. Özellikle omurilik felçli grubunda yer alan engelli bireyler araç (otomobil) kullanıyorsa bu kişilerin tercihi genellikle aktif sandalye olur. Zira bu gruptaki engelli bireyler sandalyeden araç şoför koltuğuna geçtikten sonra, (özelliğine göre) aktif sandalyesinin tekerlerini çıkarıp sandalyesini katlayıp yada sırt kısmını yatırarak sandalyenin toplam ağırlığının hafif oluşundan da yararlanarak sandalyelerini tek başlarına yan araç koltuğuna alabilir.

 

Dolayısıyla aktif sandalye = tam bağımsız yaşam anlamına gelmektedir.

 

Hangi gruptaki engelliler aktif sandalye kullanamaz?

 

Kas hastaları, ALS hastaları gibi ağır engel grubundaki kişiler için uygun değildir.

 

Hangi aktif sandalye markası en iyisidir?

Kuschall, ottobock gibi dünya çapında ün yapmış aktif sandalye markaları olsa da kullanıcı markadan önce kendi ihtiyaçlarını hangi modelin karşıladığına bakmalı. Örneğin; Kimi kullanıcılar için sandalyenin katlanır özelliğinin olması bir avantajken, kimileri için sırt yatar özelliğinin olması tercih edilmektedir.

 

Kendinize en uygun modeli bulmak için Tekerlekli Sandalye Dükkanı uzman müşteri temsilcilerimizi arayarak konuya dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

KAYNAK: https://tekerleklisandalyedukkani.com/aktif-tekerlekli-sandalye

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi arayın